16.08.2022 | Redaktor

Wyniki konkursu fotograficznego

Konkurs fotograficzny „Okruchy pamięci – ślady społeczności żydowskiej w Brzesku” organizowany przez Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia” i Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku według pomysłu Daniela Nalepki właśnie został rozstrzygnięty.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie najciekawszej fotografii pokazującej materialne ślady obecności społeczności żydowskiej w Brzesku. Uczestnicy konkurowali w dwóch kategoriach: młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Na konkurs wpłynęło w sumie 51 prac: 26 w kategorii I i 25 w kategorii II. Większość zdjęć przedstawia cmentarz żydowski przy ul. Czarnowiejskie; niektóre prace pokazują kamienice, w których przed wojna mieszkali Żydzi.

Komisja konkursowa – prezes stowarzyszenia „Pamięć i dialog. Wspólna historia” Anna Brzyska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku Karina Legutek, dziennikarz Marek Kołdras, fotoreporter Krzysztof Wasyłek, fotoreporter Bogusław Hajduk – po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszonymi na konkurs pracami dokonała wyboru laureatów:

Kategoria I (młodzież szkół ponadpodstawowych) – Nina Dubiel za zdjęcie pt. „Peaceful”

Kategoria II (dorośli) – Ireneusz Węglowski za zdjęcie pt. „Drzewo życia”

Komisja brała pod uwagę walory artystyczneprac i ich poprawność pod względem technicznym. Szczególnie doceniono, że te dwa zdjęcia nie są jedynie reportażem ukazującym nagrobki na cmentarzu; przekazują nie tylko fakty, lecz również uczucia, skłaniają do refleksji nad losem brzeskich Żydów, nad przemijającym czasem.

Zgodnie z regulaminem konkursu, autorzy dwóch zwycięskich zdjęć otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 500 złotych każdy, a wszyscy uczestnicy – dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się o g. 15.00 w sobotę 10 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku podczas obchodów 80. rocznicy zagłady żydowskiej społeczności Brzeska. Spośród wszystkich nadesłanych na konkurs prac komisja wybrała także 28 zdjęć, które zostaną wyeksponowane na wystawie towarzyszącej obchodom.

W imieniu organizatorów serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy wszystkich na wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej 10 września.