14.10.2019 | Redaktor

Porządkowanie cmentarza, wrzesień-październik 2019

W ciągu ok. 6 tygodniu organizowaliśmy 3 akcji sprzątania cmentarza.

Na początku września było nas 7 osób plus kosiarka i dwie kosy spalinowe, najwytrwalsi pracowali przez 9 godzin. Było bardzo gorąco, ale udało nam się  w ciągu jednego dnia doprowadzić do porządku ponad połowę cmentarza. Zebraliśmy trochę śmieci (bardzo cieszy ten fakt, że jest ich coraz mniej), poobcinaliśmy odrastające drzewka-samosiejki i wykosiliśmy co najmniej 0.7 ha, również zakamarki między macewami.

Kilka dni przed Marszem Pamięci grupa brzeskich licealistów  razem z Panią Bernadetą Styczeń – nauczycielką polskiego i członkinią naszego Stowarzyszenia – posprzątała teren naokoło grobów masowych.

A w połowie października  doprowadziliśmy do porządku kolejny kawałek cmentarza naokoło kwatery wojskowej. (Wycięte do zera wiosną 2018 roku krzaki zdążyły urosnąć do 1 -1.5 m).

 Nie pamiętam, żeby cmentarz wyglądał tak ładnie. (I trzeba powiedzieć, że to stało się możliwe wyłącznie dzięki naszej poprzedniej kilkuletniej żmudnej pracy, kiedy powoli wycinaliśmy krzaki, które pokrywały większość terytorium cmentarza)