Historia rodziny Weiss
Salamon Weiss urodził się w Bobowej w 1863 roku i mieszkał tam do 1887 roku, po czym przeprowadził się do Brzeska. Z Brzeska pochodziła jego żona, urodzona w 1861 roku Chwule Seelengut, córka Izaaka i Gitel Drobne Seelengut, handlarzy z Brzeska. Salamon i Chwule mieli 9 dzieci, starsza córka urodziła się w Bobowej, pozostała ósemka w Brzesku: Gittel Drobne (Gussie), 1886; Riwa Ides (Rose), 1887; Isaak Aron, 1888; Hendla, 1890, Chane, 1891, Nathan Beer (Ben), 1892; Schaje (Charles), 1894; Reisel, 1896; Perla (Pauline), 1899.

W Brzesku rodzina mieszkała w niewielkim domku na obecnej ulice Berka Joselewicza. Ten dom należał do rodziców Chwule Seelengut. W domu były 3 pokoje, cała rodzina Salamona i Chwule mieszkała w jednym. Rodzina była bardzo biedna; z 9 dzieci czwórka (Isaak Aron, Chane, Hendla i Reisel) zmarła w wieku od kilku tygodni do 2 lat.

Dom rodziny Weiss-Seelengut w Brzesku na obecnej ul. Berka Joselewicza. Przed domem stoi Simon Schindler, szwagier Chwule Seelengut (mąż jej siostry Racheli). W tym domu urodziła się Chwule Seelengut i ósemka jej dzieci. Zdjęcie zrobione przez Schaje (Charlesa) Weissa w 1929 roku
Salamon nie mógł znaleźć w Brzesku pracę, która by mu pozwoliła utrzymać rodzinę, i w związku z tym ok. 1900 roku wyjechał zagranicę, pracując na początku we Włoszech, a później w Nowym Jorku, gdzie do niego dołączyła starsza córka Gittel Drobne. Po kilku latach udało im się zaoszczędzić wystarczająco pieniędzy, żeby sprowadzić do USA resztę rodziny. Chwule i pozostałe dzieci przypłynęły do Nowego Jorku w 1905 roku. Salamon pracował w sklepie odzieżowym, po latach dorobił się własnego sklepu. Z piątki dzieci tylko Schaje wybrał drogę naukowca. Nathan Beer prowadził sklep, a córki Gittel Drobne, Riwa Ides i Perla wyszły za mąż i zajmowały się domem i dziećmi

Schaje (Charles) Weiss (1894-1992) studiował na uniwersytetach w Nowym Jorku i Pensylwanii; był lekarzem i naukowcem, miał doktorat. Badał choroby tropikalne oczu, szczególnie jaglicę (przewlekłe zapalenie rogówki i spojówek) najpierw w Portoryko, a później na uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis, USA. W późniejszych latach prowadził badania nad czynnikiem Rh, grypą, gruźlicą i wpływem promieniowania na skórę. Ożenił się z urodzonej w Nowym Jorku Dorothy Wilkes (1895-1981); urodziła się im trójka dzieci; Margery (1926), Dorothy (1927) i Charles Jr. (1937). Prof. Charles Weiss był religijnym człowiekiem, należał do uczniów rabina Mordechaja Kaplana, był prezydentem oddziału organizacji syjonistycznej w San Francisco w latach 1920ch, a w latach 1950ch – prezydentem naukowej żydowskiej organizacji „Dorsze Daas” („Poszukiwacze wiedzy” ).

W 1929 roku Schaje (Charles) Weiss wrócił na krótko do Polski. Podczas tej wizyty powstały zdjęcia Brzeska przekazane nam przez syna Charlesa Weissa, prof. Charlesa Weissa Jr. Te zdjęcia są również prezentowane w muzeum regionalnym w Brzesku.
Pocztówki, które można zobaczyć poniżej, także były przechowywane w rodzinie Weiss.

Stara mykwa (budynek z bieżąca wodą; był używany dla rytualnego oczyszczenia osób i naczyń; znajduje się na obecnej ul. Puszkina, byłej Łaziennej) Old mykwah (located at Puszkina street)

Duży magazyn zboża Mordechaja Einchorna i mały targ w piątek (oryginalny podpis do zdjęcia Schaje Weissa) Mordechaj Einhorn’s big wheat warehouse and small market on Friday (original caption by Schaje Weiss)

Po lewej nowy sztibl (dom modlitwy) chasydów; z przodu – cheder szeni (żydowski dom nauki dla starszych chłopców). Ten dom modlitwy znajdował się na ul. Berka Joselewicza Left the new Chasidim Stubel; cheder sheni in front (original caption by Schaje Weiss; these buildings used to be at Berka Joselewicza street)

Rynek. Zwróćcie uwagę na amerykańską stację paliw + B.Landau (Oryginalny podpis do zdjęcia Schaje Weissa) Rynek. Note the American gasoline station + B.Landau (original caption by Schaje Weiss)

„Plac” obok Lei Baumel. Wtorek – dzień targowy (oryginalny podpis do zdjęcia Schaje Weissa) „Square” near Lea baumels. Tuesday – Yerid day (original caption by Schaje Weiss)

Dom rodziny Weiss-Seelengut w Brzesku na obecnej ul. Berka Joselewicza. Przed domem stoi Simon Schindler, szwagier Chwule Seelengut (matki Schaje Weissa). W tym domu urodził się Schaje Weiss i siódemka jego rodzeństwa. Weiss-Seelengut family house at Berka Joselewicza street in Brzesko. The man in front of the house is Simon Schindler, brother-in-law of Chwule Seelengut (mother of Schaje Weiss). Schaje as well as his seven siblings were born in this house.

Brzesko: ubóstwo, pobożność i płodność (oryginalny podpis do zdjęcia Schaje Weissa) Brzesko: poverty, piety and fertility (original caption by Schaje Weiss)