30.11.2016 | Redaktor

Wizyta uczniów z Jerozolimy w brzeskim liceum

W listopadzie 2016 roku udało nam się organizować spotkanie brzeskich licealistów z uczniami z Izraela. Było to bardzo piękne i głębokie doświadczenie. Były mieszkaniec Brzeska, ocalały z Zagłady Dov Landau przyleciał do Polski razem z grupą 105 chłopców i ich nauczycielami  z religijnej żydowskiej szkoły w Jerozolimie. Szczerze mówiąc, trochę się obawiałam tej wizyty – wydawało się, że za dużo jest różnic między tymi młodymi Izraelczykami i brzeską młodzieżą. Jednak okazało się, że mamy znacznie więcej wspólnego, niż mogło się wydawać.

W spotkaniu w zespole szkół ponadgimnazjalnych # 1 w Brzesku brali udział nie tylko uczniowie i ich nauczyciele, lecz również władze miasta.  Na początku wszystkich zebranych przywitał gospodarz Brzeska, burmistrz Grzegorz Wawryka. Dyrektor szkoły z Jerozolimy Jeremy Stavisky również znalazł bardzo właściwe słowa podkreślając ważność takich spotkań, które  w bardzo rzeczywisty sposób pomagają pokonać wszelkie stereotypy i uprzedzenia.

Młodzież miała okazję zwiedzić szkołę, spędzić trochę czasu razem, opowiedzieć o swoich doświadczeniach. To nie było sztywne oficjalne spotkanie – po kilku minutach początkowej niepewności uczniowie znaleźli wspólny język (wszyscy potrafili komunikować się po angielsku), i niebawem okazało się, że problemy, z którymi borykają się nastolatkowie (między innym w relacjach z rowieśnikami i nauczycielami w szkole), nie zależą od narodowości, poglądów religijnych czy kraju zamieszkania. A kiedy polscy uczniowie zaczęli śpiewać znane współczesne piosenki, Izraelczycy natychmiast dołączyli się do śpiewu.

Po spotkaniu w szkole poszliśmy razem na cmentarz żydowski, gdzie Pan Landau opowiedział młodzieży o losach brzeskich Żydów i poprowadził modlitwę w pamięć o zamordowanych. Modliliśmy się razem, Żydzi i katolicy, ponad 200 osób. Może zwracaliśmy się do Boga w różnych językach, ale myślę, że wszyscy zostaliśmy wysłuchani.

Uczniowie z Polski i Izraela, władze miasta na spotkaniu w zespole szkół ponadgimnazjalnych # 1 w Brzesku.
Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka
Dyrektor średniej szkoły im. Himmelfarba w Jerozolimie Jeremy Stavisky zwraca się do zebranych
Jeremy Stavisky
Licealiści z Brzeska
Wszyscy śpiewają razem
Dov Landay i Jeremy Stavisky: Shalom – Pokój
Dov Landau prowadzi modlitwę za zamordowanych brzeskich Żydów
Polscy i izraelscy uczniowie na cmentarzu żydowskim w Brzesku