30.07.2022 | Redaktor

Ulica w okolicach placu Żwirki i Wigury na zdjęciach Schaje Weissa

Jakiś czas temu otrzymaliśmy kilka nowych zdjęć od prof. Charles Weiss Jr. Te zdjęcia również wykonał jego ojciec, Schaje (Charles) Weiss podczas swojego krótkiego pobytu w Brzesku w 1929 roku. Dzięki Panu Markowi Sukiennikowi udało się dosyć dokładnie umiejscowić te zdjęcia na współczesnej mapie Brzeska (czerwona linia na zdjęciu z google maps).

Brzesko, 1929, zdjęcie z archiwum rodzinnego prof. Charles Weiss Jr. Widać kościół Św. Jakuba, co pozwala umiejscowić to zdjęcie w okolicach dzisiejszego placu Żwirki i Wigury. Na drugim budynku po prawej znajduje się reklama „Szklarz i malarz Abraham Teichtahl”
Brzesko, 1929, zdjęcie z archiwum rodzinnego prof. Charles Weiss Jr.
Dom # 129, w którym urodził się Schaje(Charles) Weiss (trzeci budynek po prawej na pierwszym zdjęciu). Przed domem stoi wujek Schaje Weissa, Simon Leib Schindler.

Budynki po prawej na pierwszym zdjęciu (w tym dom, w którym urodził się Schaje Weiss, patrz zdjęcie #2) znajdują się na tej linii najbliżej obecnego placu Żwirki i Wigury. Do dzisiaj przetrwał parterowy budynek z dużymi oknami widoczny w głębi pierwszego zdjęcia jak również piętrowy budynek z balkonem. Domy ze zdjęcia # 3 znajdowały się w dalszym ciągu tej ulicy.

Brzesko, 1929, zdjęcie z archiwum rodzinnego prof. Charles Weiss Jr.

Tą ulicę można zobaczyć również na rysunku zrobionym przed pożarem 1904 roku:

Rysunek z „Kronik miasta Brzeska” Jana Burlikowskiego

Jeszcze w 1939 roku to faktycznie była dosyć szeroką ulicą (Altmarkt na mapie z 1939 roku; na tej mapie pokazany jest również stary cmentarz żydowski przy ul. Głowackiego).

Mapa Brzeska, 1939 (z „Kronik miasta Brzeska” Jana Burlikowskiego. ) Domy ze zdjęć #1-3 stały wzdłuż Altmarkt. Po prawej widoczny jest stary cmentarz żydowski.
Czerwona linia na współczesnej mapie Brzeska pokazuje ciąg ulicy ze zdjęć Schaje Weissa; zdjęcie z googlemaps.
Fragmenty zdjęcia Schaje Weissa z 1929 roku i współczesnego zdjęcia z googlemaps ukazujące ten sam teren w Brzesku. Widoczne są dwa budynki, które przetrwały do dzisiejszego dnia: czerwony parterowy dom z reklamą Optyki i piętrowa kamienica z balkonem.

© Anna Brzyska, 2022