24.05.2019 | Redaktor

Studenci z USA w Brzesku, maj 2019

20 maja 2019 roku do Brzeska po raz drugi przyjechała grupa studentów z  Uniwersytetu Północnej Karoliny w Charlotte  i Uniwersytetu Queens w Charlotte razem z opiekunami prof. Aaronem Shapiro i Talli Aizenman Dippold.

Pierwszego dnia spotkaliśmy się  wcześnie rano na brzeskim Rynku. Rozmawialiśmy o historii miasta, zwiedziliśmy muzeum regionalne. Ale już o 11 byliśmy na cmentarzu żydowskim na ul. Czarnowiejskiej. Młodzież dzielnie pracowała do 6 wieczór  walcząc z chwastami, kosząc trawę, wycinając odrastające krzaki i zbierając śmieci.

W muzeum regionalnym
Prace na cmentarzu

Drugi dzień rozpoczął się warsztatami w brzeskim liceum. Młodzież szybko się zintegrowała, było dużo śmiechu, ale również chwil wzruszeń. Brzescy licealiści opowiadali o swoim zaangażowaniu w poznawanie historii żydowskiej społeczności miasta, a studenci z USA mówili o doświadczeniach dyskryminacji, o konieczności świadomego podejścia do relacji z różnymi mniejszściami.
Od 11 pracowaliśmy na cmentarzu (na początku – razem z polskimi uczniami), lecz niestety pogoda nas nie rozpieszczała. Prawie od razu zaczęło padać, wszyscy szybko zmokli, ale jednak zdążyliśmy sporo zrobić.

Warsztaty w brzeskim liceum

trzeciego dnia pracy znów padało, ale okazało się, że kosić trawę da się nawet w deszczu. Mogę tylko wyrazić swój podziw dla młodzieży z USA i ich opiekunów  – ostatniego dnia pracy zdążyliśmy zrobić na prawdę dużo. Wszyscy mieliśmy kilka warstw ubrań, również peleryny przeciwdeszczowe, i chociaż w obuwiu chlupało, wcale to nie przeszkadzało. Po prostu popatrzcie na zdjęcia. Ci młodzi ludzie – to najlepszy dowód na to, że najbardziej liczy się sensowność tego, co robimy. Trzeba było widzieć, jak oni byli poruszeni, kiedy udawało się odgrzebać z pod ziemi kolejną macewę, czasem z bardzo dobrze widoczną inskrypcją – taki namacalny ślad czyjegoś życia… Albo spotkanie z Panem Landauem, który przywiózł do Brzeska kolejną grupę Żydów, tym razem z RPA… Musiałam prawie siłą wyciągać młodzież z cmentarza, żeby zdążyliśmy się umyć i przebrać przed spotkaniem z Panem burmistrzem Latochą. 
To było bardzo piękne zakończenie pobytu studentów w Brzesku i miły gest ze strony burmistrza – wspólna kolacja w pałacu Goetzów. A studenci na pewno przyjadą za rok.

Gotowi do pracy
Spotkanie z ocalałym z Zagłady byłym mieszkańcem Brzeska Dovem Landau
Wyniki trzech dni pracy: pięknie wykoszony cmentarz
Na uroczystej kolacji w Pałacu Goetzów z burmistrzem Tomaszem Latochą i dyrektorem Miejskiego ośrodka Kultury Małgorzatą Cuber