16.01.2022 | Redaktor

Rodzina Kleinberger

Na stronie Ghetto fighters house archive https://www.gfh.org.il/eng/Archive
znajduje się zdjęcie podpisane jako „Szymon Kleinberger i jego siostra pracujące w rodzinnej piekarni w Brzesku przed wojną„. Dane z Jad Waszem, archiwum Arolsen i ksiąg metrykalnych pozwoliły chociaż częściowo odtworzyć historię tej rodziny.

Naftali Kleinberger, syn Pinkasa Kleinbergera i Lieby Wermouth, urodził się w Tymbarku w 1880 roku. W 1904 roku ożenił się z pochodzącą z Chrzanowa Ester Gutter, urodzoną w 1879 roku córką małżonków Samuela i Reisel Gutterów. Rodzina zamieszkała w Brzesku, gdzie Naftali został piekarzem. Urodziło im się 6 córek i syn: Chaja (1906), Chana (1907), Lea (1908), Fradla (1910), Szymon (1911), Rachela (1914) i Nechuma (1916).

Trzy starsze siostry założyły przed wojną rodziny: Chaje wyszła za mąż za Jakoba Koenigsbucha; Chana – za Dawida Kleinmana, a Lea za Leisera Zuckerbroda

Rodzice Naftali i Ester, ich córki Chaja, Chana, Lea i Rachel zostali zamordowani w latach Zagłady. Zginęli również mężowie i dzieci trzech zamężnych córek.

Szymon przeżył kilka obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz i Buchenwald, po wojnie odnalazł w niemieckim mieście Gelsenkirchen jedną z sióstr. Nie wiem co się stało z jeszcze jedną siostrą. Nie wiem również, która z sióstr jest na tym zdjęciu.

Lata 1930te. Jeszcze wszyscy żyją. Może przygotowują się do wesela Lei – ona wyszła za mąż w Brzesku 28 lutego 1937 roku w obecności rabina Mosesa Lipschitza. Może pobrali się w głównej brzeskiej synagodze? – Jej remont był zakończony w połowie lat 1930ch… Pozostało nam tylko to zdjęcie.

Jeszcze jedna brzeska rodzina uratowana od zapomnienia. Niech będzie błogosławiona ich pamięć.

© Anna Brzyska, 2022