19.07.2020 | Redaktor

Rodzina Fischelberg

Czas na opowieść o kolejnej rodzinie brzeskich Żydów. To będzie długi, ale ważny tekst.

Parę tygodni temu natknęłam sie na pewną informację w książce Henryka Grynberga „Dzieci Syjonu”. Tylko jedna linijka: Aron Fischelberg, urodzony w Brzesku w 1926 roku, syn Paula i Erny, przybył do Erec Israel 18 lutego 1943 roku i zginął w wojnie o niepodległość Izraela w Bat Jamie 25 marca 1948 roku.

Henryk Grynberg „Dzieci Syjonu”
Lista żydowskich dzieci, które 18 lutego 1943 roku dotarli do Palestyny. Pod numerem 143 – Aron Fischelberg z Brzeska

 Oto co udało mi się ustalić na podstawie brzeskich dokumentów i świadectw w Jad WaSzem.

Część przodków Arona Fischelberga mieszkała w Brzesku co najmniej od początku XIX wieku, a część przeprowdziła sie do Brzeska z Wiśnicza w połowie XIX wieku.To była duża rodzina, ale prawie wszyscy zostali zamordowani podczas wojny.

Pochodzącymi z Wiśnicza pradziadkami Arona Fischelberga po linii ojca byli Kiwa Fischelberg i Chawa Feldschreiber. Kiwa był kupcem, handlował mąką. Cała dziewiątka ich dzieci urodziła sie w Brzesku w latach 1861-1883, ale piątka najmłodszych zmarła w wieku od miesiąca do 10 lat.

Akt zawarcia małżeństwa przez pradziadków Arona Fischelberga, Kiwę Fischelberga i Chawę Feldschreiber. Zdjęcia pochodzą ze strony szukajwarchiwach.pl

Dziadek Arona, Jozef Mordche (Markus), był najstarszym dzieckiem Kiwy i Chawy. W 1894 roku ożenił się z Hudes Rosenbaum, która równiez pochodziła z licznej rodziny (miała siódemkę rodzeństwa). Rodzice Hudes, Hersch Rosenbaum i Feigla Heller, pochodzili z Brzeska i byli kupcami.

Akt zawarcia małżeństwa przez dziadków Arona Fischelberga, Jozefa Markusa Fischelberga i Hudes Rosenbaum. Zdjęcia pochodzą ze strony szukajwarchiwach.pl

Dziadkowie Arona Fischelberga mieli 8 dzieci. Babcia Hudes zmarła w 1926 roku, a dziadek Jozef Mordche został zamordowany w brzeskim getcie w 1942 roku. Miał wtedy 81 lat

– Najstarszym dzieckiem Jozefa Mordche i Hudes Fischelbergów był syn Joel (1888). Mieszkał z żoną Feigą z domu Brandstatter w Brzesku. Zginęli razem z dziećmi Sarą, Tzwi (1916), bliźniaczkami Chaną i Kreindel (1918), Wadje (1920).
– O losie kolejnego dziecka, córki Kreindel (1890) nic nie wiem.
– Gittel (1891) wyszła za mąż za Herscha (Tzwi) Gotlieba z Grybowa. Zamieszkali w Grybowie. Zginęli podczas wojny razem z dziećmi Ruchel (1912), Leą (1916), Feigą i Miriam. Zostali zamordowani również dzieci Ruchel: Eli (1933), Yitzhak (1935) i Avraham (1937)
– Szulem (1893) ożenił się z Pesią (nie znam jej panieńskiego nazwiska), mieszkali w Kołbuszowej. Zostali zamordowani w 1942 roku w brzeskim getcie razem z córką Sarą (1923)
– Chane (1896) wyszła za mąż za pochodzącego z Rymanowa Isaka Jakoba Birona. Chana jako jedyna z dzieci Jozefa Mordche i Hudes Fischelbergów przeżyła wojnę dzięki temu, że jeszcze w 1936 roku wyjechała z rodziną do Palestyny. To ona i jej syn Tzwi składali świadectwa w Jad WaSzem o losach swoich krewnych, a jej potomkowie nadal mieszkają w Izraelu.
– Manele (1898) ożenił się z Scheindel Fenichek, zamieszkali w Tarnowie. Zostali zamordowani razem z dziećmi Zygmundem (1923) i Chaną.
– Saul Nathan (1899) – ojciec Arona, z którego zaczęły się poszukiwania, – ożenił się w 1925 roku z Esterą Zwetschkenbaum. Zamieszkali w Brzesku, urodziło im się czworo dzieci: Aron (1926), Hudesa (1927), Kiwa (1929) i Gusta (1934).

Akt urodzenia ojca Arona Fischelberga, Saula Nathana. Zdjęcia pochodzą ze strony szukajwarchiwach.pl

O tej rodzinie wiem tylko, że Aron po tulaczce w Związku Radzieckim trafił w 1943 roku do Palestyny i zginął 25 marca 1948 roku w Bat Yam podczas wojny o niepodległośc Izraela. Może reszta rodziny zginęła w Związku Radzieckim? Wszkazuje na to ten fakt, że tylko Aron dostał sie do Palestyny z transportem żydowskich dzieci, W tym transporcie były tylko sieroty. Wiem, że w 1939 roku niektórzy Żydzi, również z Brzeska i okolic, uciekali do Związku Radzieckiego, licząc, że uda im się przeżyć. Części faktycznie się udało, innym nie.

– Sara (1901) wyszła za mąż za Yehudę Mosesa/Drangera. Mieszkali w Brzesku, zostali zamordowani razem z córką Esterą Deborą (1923) i synem Hirschem (1928). Nie wiem, co stało się z pozostałymi dziecmi tej pary: Chielem Aronem (1926), Jakobem (1930) i Salamonem (1935).

28 osób z jednej rodziny zamordowanych podczas wojny – i to tylko na podstawie tych danych, na które natrafiłam.

Chciałabym w tym miejscu przytoczyć cytat z książki Grynberga (w większości – z posłowia prof. Gutmana): „Tylko 871 dzieci żydowskich zabrano z piekła wśród ewakuowanych w 1942 roku do Iranu dzieci polskich… Wiele było goryczy i żalu podczas ewakuacji oddziałów generała Andersa, z którymi dzieci te wydostały się z ZSRR… Po trudnej podróży do Krasnowodska i poniżających warunkach pobytu w porcie Pahlevi dzieci dotarły w drugiej połowie 1942 do Teheranu. Tu w cywilnym obozie numer 2 założono żydowski dom dziecka… Ostatni etap wędrówki, z Iranu do palestyny, okazał się bardziej skomplikowany niż się spodziewano, gdyż władze Iraku odmówiły zezwolenia na przejazd dzieci żydowskich… W końcu załadowano je na okręt, który zabierał żołnierzy brytyjskich do Indii… skąd ruszyły w przeciwnym kierunku…
18 lutego 1943, po przeszło trzech latach prześladowań, tulaczki i wygnania, ta gromada wybiedzonych i udręczonych dzieci dotarła wreszcie do Palestyny…”

A oto świadectwa samych dzieci:

„Gdzie są moi rodzice i bracia – nie wiem.
Widziałam, jak umarła moja mama, a potem ojciec. Oboje umarli z głodu.
Było nas siedmioro rodzeństwa, tylko ja sie uratowałem.
Miałem sześciu braci i trzy siostry, pięcioro nas uciekło do bolszewików, troje wróciło do Niemców, teraz jestem sam jeden.
Tylko ja z całej rodziny dostałem się do Palestyny.”

Aron Fischelberg uratował się z piekła wojny, ale zginął kilka lat później walcząc o swoją nową ojczyznę. Miał zaledwie 22 lata.

Aron Fischelberg, 1946

Dzięki אפרת גולדיטש mamy ciąg dalszy historii Arona Fischelberga.
W grudniu 1946 roku Aron złożył podanie na przyznanie mu palestyńskiego obywatelstwa („Palestinian citizenship”). W dokumentach pozostało zdjęcie młodego uśmiechniętego chłopaka. Przezył wojnę. Całe życie jest przed nim…

Zdjęcia ze strony https://www.archives.gov.il/archives/#/Archive/0b0717068002258e/File/0b071706856c33a5

Na stronie państwowego projektu pamięci „Yizkor” organizowanego przez Ministerstwo Obrony Izraela znajduje się następująca informacja https://www.izkor.gov.il/…/en_a67afa6ca273f03947abd36d6669a…
„Szeregowy Aharon Fischelberg, syn Estery i Samuela-Natana, urodził się 16 lutego 1926 r. w Polsce. Miał jedno pragnienie: sprowadzić do Eretz Israel ojca, który czekał na aliję w Niemczech.
Aharon nie zdążył zobaczyć się z ojcem. Padł w obronie swojej dzielnicy w Bat Yam 24 marca 1948 r. Został pochowany na cmentarzu wojskowym Nahalat Yitzhak.”

Aron Fischelberg, 1948, zdjęcie ze strony https://www.izkor.gov.il/
Cmentarz wojskowy Nahalat Yitzhak, na którym został pochowany Aron Fischelberg. Zdjęcie ze strony https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29089640

To oznacza, że ojciec Arona, Samuel (Saul) Natan Fischelberg, jednak przeżył wojnę. Czy udało mu się dostac się do Izraela? Czy ocalał ktoś jeszcze z jego rodziny?

Efrat אפרת גולדיטש  odnalazła informację o śmierci Saula Natana Fischelberga, syna Jozefa Mordechaja, 2 kwietnia 1952 roku w Bat Yam. Saul dotarł do Izraela, ale przeżył w kraju zaledwie kilka lat. Spotkał się z siostrą Chaną i jej rodziną, ale syna już nie zobaczył. Mógł przyjść tylko na jego grób.

Grób Saula Natana Fischelberga na cmentarzu Kiryat Shaul, Tel Aviv. Zdjęcie ze strony https://billiongraves.pl/

© Anna Brzyska, 2020