10.05.2019 | Redaktor

Otwarcie nowej wystawy w muzeum regionalnym

9 maja 2019 roku w muzeum regionalnym w Brzesku odbyło się otwarcie nowej wystawy stałej, do której teraz należą również fantastyczne zdjęcia Brzeska zrobione w 1929 roku Charles’em Weissem. Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do obejrzenia wystawy, a na razie powiem kilka słów o tej rodzinie, bo jej historia jest niezwykła.
Salamon Weiss urodził się w Bobowej w 1863 roku i mieszkał tam do 1887 roku, po czym przeprowadził się do Brzeska. Z Brzeska pochodziła jego żona, urodzona w 1861 roku Chwule Seelengut, córka Izaaka i Gitel Drobne Seelengut, handlarzy z Brzeska. Salamon i Chwule mieli 9 dzieci, starsza córka urodziła się w Bobowej, pozostała ósemka w Brzesku: Gittel Drobne (Gussie), 1886; Riwa Ides (Rose), 1887; Isaak Aron, 1888; Hendla, 1890, Chane, 1891, Nathan Beer (Ben), 1892; Schaje (Charles), 1894; Reisel, 1896; Perla (Pauline), 1899.
W Brzesku rodzina mieszkała w niewielkim domku na obecnej ulice Berka Joselewicza. Ten dom należał do rodziców Chwule Seelengut. W domu były 3 pokoje, cała rodzina Salamona i Chwule mieszkała w jednym. Rodzina była bardzo biedna; z 9 dzieci czwórka (Isaak Aron, Chane, Hendla i Reisel) zmarła w wieku od kilku tygodni do 2 lat.
Salamon nie mógł znaleźć w Brzesku pracę, która by mu pozwoliła utrzymać rodzinę, i w związku z tym ok. 1900 roku wyjechał zagranicę, pracując na początku we Włoszech, a później w Nowym Jorku, gdzie do niego dołączyła starsza córka Gittel Drobne. Po kilku latach udało im się zaoszczędzić wystarczająco pieniędzy, żeby sprowadzić do USA resztę rodziny. Chwule i pozostałe dzieci przypłynęły do Nowego Jorku w 1905 roku. Salamon pracował w sklepie odzieżowym, po latach dorobił się własnego sklepu. Z piątki dzieci tylko Schaje wybrał drogę naukowca. Nathan Beer prowadził sklep, a córki Gittel Drobne, Riwa Ides i Perla wyszły za mąż i zajmowały się domem i dziećmi 
Prof. Schaje (Charles) Weiss (1894-1992) studiował na uniwersytetach w Nowym Jorku i Pensylwanii; był lekarzem i naukowcem, miał doktorat. Badał choroby tropikalne oczu, szczególnie jaglicę (przewlekłe zapalenie rogówki i spojówek) najpierw w szpitalu San Juan Portoryko, a później na uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis, USA. W późniejszych latach prowadził badania nad czynnikiem Rh, grypą, gruźlicą i wpływem promieniowania na skórę. Ożenił się z urodzoną w Nowym Jorku Dorothy Wilkes (1895-1981); urodziła się im trójka dzieci; Margery (1926), Dorothy (1927) i Charles Jr. (1937). Prof. Charles Weiss był religijnym człowiekiem, należał do uczniów rabina Mordechaja Kaplana, był prezydentem oddziału organizacji syjonistycznej w San Francisco w latach 1920ch, a w latach 1950ch – prezydentem naukowej żydowskiej organizacji „Dorsze Daas” („Poszukiwacze wiedzy” ). Będąc na emeryturze napisał fundamentalna pracę dotyczącą różnorodnych aspektów rytualnego obrzezania, wydaną przez jego syna w 2014 roku.

W 1929 roku Schaje (Charles) Weiss wrócił na krótko do Polski. Podczas tej wizyty powstały zdjęcia Brzeska prezentowane na obecnej wystawie dzięki uprzejmości syna Charlesa Weissa, prof. Charlesa Weissa Jr. (Od kilku lat utrzymuję kontakt z tą rodziną, Państwo Weiss niejednokrotnie wspierali nasze projekty w Brzesku, a około pół roku temu przekazali dobrej jakości skany tych zdjęć zrobionych prawie 100 lat temu.) Zdjęcia autorstwa Schaje (Charlesa ) Weissa można również zobaczyć na tej stronie w zakładce „Brzesko na starych zdjęciach i pocztówkach”

Plakat promujący otwarcie wystawy
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Cuber i kustosz muzeum Jerzy Wyczesany na otwarciu wystawy
Zdjęcie po lewej przedstawia dom, w jednym pokoju którego mieszkała w Brzesku 11-osobowa rodzina Weiss-Seelengut; po prawej na górze – Salamon Weiss w USA; po prawej na dole – prof. Schaje (Charles) Weiss w swoim laboratorium, lata 1920-e.