Jakiś czas temu otrzymaliśmy kilka nowych zdjęć od prof. Charles Weiss Jr. Te zdjęcia również wykonał jego ojciec, Schaje (Charles) Weiss podczas swojego krótkiego pobytu w Brzesku w 1929 roku. Jest to całkiem niezwykła historia, ponieważ dzięki tym zdjęciom udało się w znacznym stopniu odtworzyć historię jeszcze jednej żydowskiej rodziny z Brzeska
Na pierwszym ze zdjęć widać dosyć szeroką ulicą z kościołem Św. Jakuba w tle. Dzięki temu można dosyć precyzyjnie umiejscowić to zdjęcie w okolicach dzisiejszego placu Żwirki i Wigury, na przejściu równoległym do ul Głowackiego, między ul. Głowackiego i Cichą. Na drugim budynku po prawej znajduje się reklama „Szklarz i malarz Abraham Teichtahl”, a kolejne zdjęcie przedstawia grupę 4 mężczyzn i 7 chłopców na tle tego samego budynku.
W Brzesku mieszkało dużo Żydów o nazwisku Teichtahl, ale ponieważ w aktach urodzenia dzieci zwykle podaje się zawód ojca, miałam nadzieje, że uda się odnaleźć Abrahama Teichtahla, który prowadził zakład w tym budynku ze zdjęcia. I oto wyniki tych poszukiwań:
Urodzony w 1861 roku Nisan Teichtahl, syn Samuela Teichtahla i Hindy z domu Brandstatter, ożenił się z Chaje Brandstatter. Para doczekała się 9 dzieci urodzonych w latach 1886-1901. Nisan był szklarzem; od 1892 roku rodzina mieszkała w tym samym budynku #128 w Brzesku. Co najmniej dwóch synów Nisana również zostali szklarzami: Benjamin Jakob (ur. w 1888) i Abraham (ur. w 1893 ). Nisan i Chaje do śmierci mieszkali w domu # 128. Nisan zmarł w 1921 roku, a jego wdowa kilka lat później
Z 9 dzieci Nisana i Hindy co najmniej troje już po założeniu rodzin nadal mieszkali razem z rodzicami w tym samym domu # 128:
– szklarz Benjamin Jakob ożenił się z Niche Dorflaufer; w domu # 128 urodzili się ich dzieci Estera Lea, Nisan, Abraham Abe, Syna i Samuel
– szklarz i malarz Abraham ożenił się z Dwojre Wasserman; mieli co najmniej dwoje dzieci, Scheindle i Szyfre Estere
– Reisel Ester Teichtahl wyszła za mąż za kupca drobiu Mendla Mingelgruna; w domu # 128 urodzili im się synowie Nissen i Natan i córka Scheindla
W ten sposób udało się ustalić, że ten budynek ze zdjęć Schaje (Charles’a) Weissa – to dom # 128 w Brzesku, w którym w latach dwudziestych-trzydziestych XX wieku mieszkało kilka spokrewnionych rodzin Teichtahl. Najprawdopodobniej niektórych członków tych rodzin można zobaczyć na drugim zdjęciu: mogą to być szklarze Benjamin Jakob Teichtahl i Abraham Teichtahl, ich szwagier Mendel Mingelgrun i ich dzieci.
Na cmentarzu żydowskim w Brzesku przetrwały macewy dwóch przodków tej rodziny: Nisana Teichtahla (szklarza, ojca Abrahama i jego rodzeństwa) i Samuela Teichtahla (ojca Nisana). Dwóch wnuków urodzonych w domu # 128 w 1922 i 1927 roku dostali imię Nisan na cześć zmarłego dziadka.
„Nisan Teichtahl, syn Pana Szmuela, zmarł 26 adar 5681 roku. Kroczył drogą prawości; pracował wszystkie dnie swoje…”
„W pokoju tu spoczywa człowiek wiary. Aż do ostatnich dni kroczył drogą niewinności…”
A teraz wróćmy na chwilę do pierwszego zdjęcia. Tuż obok domu # 128 znajduje się niski biały budynek, który można zobaczyć i na osobnym zdjęciu. To jest dom #129, w którym mieszkała rodzina Weiss-Seelengut na początku XX wieku, przed emigracją do USA. To tu urodził się Schaje Weiss, przyszły znany naukowiec. Prof. Weiss wspominał, że cała rodzina, rodzice i 9 dzieci mieszkali w jednym pokoju, a mały Schaje przez cały rok spał na słomianym materacu na podłodze razem z bratem Benem. Raz do roku, na Pesach, bracia wynosili ten materac i palili słomę na brzegu Uszwicy, żeby pozbyć się pluskiew. Czworo dzieci w tej rodzinie zmarły jako niemowlęta. Na początku XX wieku Salamon i Chwule Weiss razem z pozostałymi 5 dziećmi wyemigrowali do USA.
Przed tym domem na zdjęciu stoi starszy Pan. To jest urodzony w 1850 roku wujek Schaje Weissa, Szymon Leib Schindler. Jego żona i matka Schaje Weissa były siostrami. Szymon Leib Schindler był „nauczycielem izraelickim” – tak jego zawód określano w aktach urodzenia jego dzieci. Najprawdopodobniej uczył żydowskich chłopców w jednym z chederów w Brzesku. Szymon Leib również miał dużą rodzinę. Dożył bardzo sędziwego wieku i zginął w brzeskim getcie w latach wojny.
Parę zdjęć, a tyle udało się ustalić. Pamiętamy.